Pasívny príjem – 9 osvedčených spôsobov na jeho vybudovanie!

Roland Vojkovský Zarábanie na internete

Veď to je ten sen, že?

Dostávať každých pár dní SMS o prijatých platbách na účte, zatiaľ čo si vychutnávate pláže v Karibiku a pijete kokosové smoothie.

Byť bohatý a slobodný len vďaka tomu, že ste sa dozvedeli nejakú tajnú informáciu od nejakého experta na pasívny príjem je úžasné. Až na to, že to tak vôbec nefunguje.

Ak ide o pasívny príjem, tak neexistuje človek, ktorý by mal k tejto téme povedať viac ako Pat Flynn.

Ak existuje odborník na pasívny príjem, tak je to Pat Flynn.

Pat vybudoval najúspešnejší blog o pasívnom príjme SmartPassiveIncome.com, čím si zaslúžil pozornosť takých médií ako sú napríklad The New York Times alebo Forbes.

Pasívny príjem definuje takto: „It’s all about working hard now so you can sit back and reap the benefits later.“

Do slovenčiny to vieme voľne preložiť ako: „Celé je to o tvrdej práci teraz, aby ste si neskôr vedeli užívať a pozbierať plody vašej práce.“

Neostáva mi nič iné, len súhlasiť. Pasívny príjem je možný, ale predtým vás čaká obrovské množstvo práce.

Poznámka: Vždy, keď ďalej v článku spomeniem pasívny príjem, mám na mysli veľa práce a starostí s prísľubom, že v budúcnosti možno nebude váš príjem závisieť od odpracovaných hodín.

Tak sa pozrime na 9 osvedčených spôsobov, ako si takýto príjem vybudovať:

#1: Prenájom nehnuteľnosti

Prenájom nehnuteľnosti je jeden z najbežnejších spôsobov, ako si vybudovať pasívny príjem

Prenájom nehnuteľností bol skvelým príkladom pasívneho príjmu ešte predtým, než sa o pasívnom príjme vôbec začalo hovoriť.

Je dosť možné, že práve vy už niečo prenajímate alebo naopak, žijete v prenajatom. Prenájom nehnuteľnosti je jedným z najčastejších spôsobov vybudovania pasívneho príjmu.

Ak už máte napríklad vlastný byt, ktorý si môžete dovoliť prenajať, tak je to jednoduché: Zavesíte inzerát na web. Dohodnete obhliadku. Vypýtate si depozit. Podpíšete zmluvu a je to.

Ale to sú len tie pekné veci. Spolu s prenájmom nehnuteľnosti vám pribúdajú starosti s nájomníkmi, prípadnými opravami a nezabudnite ani na daňový úrad.

Tip na ďalšie čítanie:

#2: Affiliate marketing

Kampane v affiliate sieti Dognet

Affiliate kampane na stránke Dognet.sk

Affliate marketing funguje jednoducho: Vy odporučíte nejaký produkt alebo službu, s ktorou ste spokojný, niekto si to kúpi a vy dostanete malú províziu. Nič ťažké.

Jediné, čo potrebujete, keď chcete začať s affiliate marketingom, je vlastný online priestor. Môžete si napríklad vytvoriť blog, kde budete písať články o konkrétnej téme a vždy, keď to bude dávať zmysel, tak pridáte nejaký partnerský odkaz.

Poznámka: Všetko, čo potrebujete vedieť o affiliate marketingu nájdete v knihe Zarábajúci web: Od domény k peniazom od najúspešnejšieho slovenského affiliate marketéra, Peťa Chodelku.

Tipy na ďalšie čítanie:

#3:  Vytvorte digitálny obsah

Tvorba digitálneho obsahu

Predaj digitálnych produktov je svätým grálom pasívneho príjmu.

Predaj digitálnych produktov je jedným z najlepších spôsobov, ako si vybudovať pasívny príjem. Narozdiel od fyzických produktov viete predávať presne to isté znovu a znovu.

E-book vám stačí napísať len raz a ten istý súbor môžete poslať stovkám ľudí. (Keď nad tým tak premýšľam, tak mi to trochu znie ako klonovanie.)

Predávanie e-bookov znie jednoducho, ale nie je to tak.

Ak chcete vlastný e-book, tak potrebujete mať nejaké publikum. Potrebujete mať ľudí, ktorí vás poznajú a sú ochotní zaplatiť za vaše znalosti. To častokrát znamená mať vlastný blog a niekoľko stoviek odberateľov.

#4: Investovanie do P2P pôžičiek

Investovanie do P2P pôžičiek cez web Finzo

Finzo obchádza banky a umožňuje ľuďom, aby si požičiavali priamo od ľudí.

P2P (peer-to-peer) pôžičky sú pôžičky od ľudí pre ľudí. Ktokoľvek, kto prejde výberom, si môže peniaze požičať alebo ich za prijateľný úrok poskytnúť niekomu inému.

Výhodou týchto pôžičiek je to, že investor dostane vyšší úrok ako v banke a ten, kto si peniaze požičiava, zaplatí menej.

Akú návratnosť môžete očakávať? Peter v článku o tom, ako mu pasívny príjem uľahčuje cestovanie po svete hovorí o výnose 16,34% ročne.

Ročný výnos P2P pôžičky

Peťov ročný výnos z investícii do P2P pôžičiek.

Tip na ďalšie čítanie:

#5: Máte doma voľné miesto? Prenajmite ho cez Airbnb

Airbnb je skvelý spôsob, ako si takmer pasívne privyrobiť

Airbnb: Spôsob, ako zmeniť voľnú izbu na pasívny príjem.

Dlhodobý prenájom nehnuteľnosti nie je ten jediný spôsob, ako zarobiť na vašom dome, byte či dokonca izbe.

Airbnb je portál, ktorý robí vrásky mnohým majiteľom hotelov. Je to podobné ako s P2P pôžičkami, akurát že ľudia namiesto bánk „obchádzajú“ hotely.

Airbnb využívajú hlavne ľudia, ktorí chcú na danom mieste ostať len pár dní. Niekedy len 1 noc. Cena ubytovania cez Airbnb je pre turistov prijateľná a pre hostiteľov príjemná.

Vďaka Airbnb môžete aj z 1 voľnej izby získať príjemné vreckové.

Zaujímavosť: Priemerná cena za 1 samostatnú izbu pre 2 osoby v Bratislave je $40.

Tipy na ďalšie čítanie:

#6: Majte svoj e-shop bez toho, aby ste potrebovali vlastný sklad či zamestnancov

Vlastný e-shop môžete mať aj bez zamestnancov a skladu

Dropshipping je spôsob, ako mať vlastný e-shop bez toho, aby ste museli platiť za sklad alebo zamestnávať ľudí.

O vlastnom e-shope sníva veľa ľudí. Niečo jednoducho znie dobre na vlastnení internetového obchodu.

V reálnom živote to vôbec nie je také ružové. Okrem technických vecí, ktoré súvisia s vašou web stránkou, tiež musíte:

 • kúpiť tovar
 • niekde ho uskladniť
 • posielať ho zákazníkom (na toto sa mnoho majiteľov e-shop veľmi sťažuje)

Ak nechcete, aby sa vaše „online“ podnikanie stalo 24/7 zamestnaním, tak pravdepodobne budete musieť niekoho zamestnať. Okrem nákladov na web, nákup a uskladnenie tovaru teraz musíte platiť aj vaším zamestnancom. Pre začínajúci e-shop celkom výzva, čo poviete?

Nemusí to byť takto. Dropshipping je spolupráca medzi 2 e-shopmi, kde jeden tovar fyzický drží na sklade (a aj ho ponúka na svojom webe) a druhý e-shop ponúka ten istý tovar, akurát že ho vlastne vôbec nemá.

Keď tomuto „fejkovému“ e-shopu príde objednávka, tak ju prepošle „naozajstnému“ e-shopu.

Potom od tohto naozajstného e-shopu kúpi daný tovar za vopred dohodnutú cenu.

Naozajstný e-shop pošle zákazníkovi tovar s faktúrou od fejkového e-shopu a zákazník za tovar zaplatí bez toho, aby vedel, že tovar nikdy fyzicky neprešiel rukami firmy, od ktorej si ho objednal.

Podobnou (nie rovnakou) formou spolupráce je preposielanie objednávok. Rozdiel medzi nimi vám najlepšie ukáže infografika od Martina Kolčabu:

Preposielanie objednávok vs dropshipping - rozdiely

Infografika, ktorá vysvetľuje rozdiel medzi dropshippingom a preposielaním objednávok.

Tipy na ďalšie čítanie:

#7: Investujte do už ziskového webu

Chcete web, ktorý zarába? Aj také sú na predaj

Ak máte viac peňazí ako času, môžete ich investovať napríklad do webu, ktorý už zarába.

Vedeli ste, že existujú internetové projekty, ktoré vytvárajú profit a sú na predaj? Sú to zabehané e-shopy, magazíny, či takzvané niche stránky, ktoré sa úzko venujú len 1 téme a zarábajú cez affiliate odkazy alebo reklamu.

Predávajú sa kvôli tomu, že ich tvorca na nich už nemá čas alebo ho daný projekt už jednoducho nebaví.

Kde nájsť české a slovenské weby, ktoré sú na predaj?

Kúpiť už existujúci projekt má význam len vtedy, ak ho dokáže posunúť ďalej. Ak s ním nič robiť nebudete, nečakajte, že sa vám vaša investícia vráti. Do projektov, ktoré (zatiaľ) negenerujú zisk vám neodporúčam investovať.

Tip na ďalšie čítanie:

#8: Milujete fotenie? Predávajte vaše fotky

Aj z fotobaniek sa dá čo-to zarobiť

Aj fotením sa dá vybudovať pasívny príjem.

Obsahový marketing aktuálne kraľuje internetu. 76% B2B marketérov a 77% B2C marketérov plánovalo v roku 2016 publikovať viac obsahu ako v roku 2015.

Z tohto trendu môžu dobrí fotografi skvelo profitovať. Obsah, ktorý sa chce stať virálnym na sociálnych sieťach a získať cenné spätne odkazy sa nezaobíde bez kvalitných obrázkov.

Keďže hlavne na anglicky hovoriacom internete sa robí obsahový marketing už naozaj pre všetko, tak sa vytvoril obrovský dopyt po kvalitných fotkách, ktoré by sa dali použiť komerčne.

Na druhej strane je tu zase obrovské množstvo fotografov, ktorí na tomto už zarábajú a vôbec nie je ľahké sa v tomto businesse presadiť.

Ak vás ale fotenie baví, nie je problém vaše fotografie nahrať do fotobanky a zistiť, či sa nejaká z nich uchytí. Ak áno, tak takáto fotka môže prinášať pekný zisk ešte niekoľko rokov.

Tipy na ďalšie čítanie:

#9: Chcete zarobiť vďaka startupu bez toho, aby ste museli vytvoriť niečo prevratné?

Investovanie do startupov cez internet

Investovanie do startupov nie je len pre milionárov zo Silicon Valley.

Aj ja som si myslel, že investovanie do startupov je vyhradené pre ľudí, ktorí majú na účte milióny.

Z omylu ma vyviedol článok Pavla Sviteka o 7 spôsoboch, ako si vybudovať pasívny príjem. Vďaka nemu som sa dozvedel, že na investíciu do startupu mi stačí $50.

Ako odmenu za to môžem dostať zvýhodnené predkupné právo na nákup akcií, podiel vo firme alebo jednorazový finančný bonus pri spätnom odkupe.

Zaujímavé startupy, do ktorých môžete investovať nájdete napríklad na:

Tipy na ďalšie čítanie:

Záver

9 spôsobov v tomto článku nie sú tie jediné, ako si vybudovať pasívny príjem.

Okrem týchto môžete skúsiť:

 • vytvoriť vlastnú aplikáciu (a zarobiť $19,000)
 • napísať knihu
 • ponúkať akúkoľvek službu, ktorú budete outsourcovať s maržou
 • tradičné investovanie do cenných papierov

Dôležité je správne si vybrať spôsob, cez ktorý chcete vytvoriť váš pasívny príjem a naštudovať si všetko, čo sa len bude dať.

Pre bežných ľudí je jednou z najlepších ciest vytvorenia pasívneho príjmu affiliate marketing. Ak sa chcete naučiť, ako vytvoriť affiliate stránku, získať na ňu návštevnosť a následne z nej vidieť peniaze každý mesiac, tak vám e-book Zarábajúci web: Od domény k peniazom nesmie chýbať.

Ďalšie zaujímavé články o pasívnom príjme

Roland Vojkovský

Blogger.

Diskusia ku článku

Zanechať komentár

*

*

test

Pre bežných ľudí je jednou z najlepších ciest vytvorenia pasívneho príjmu affiliate marketing. Ak sa chcete naučiť, ako vytvoriť affiliate stránku, získať na ňu návštevnosť a následne z nej vidieť peniaze každý mesiac, tak vám e-book Zarábajúci web: Od domény k peniazom nesmie chýbať.

  Marek Hlaváč

  odpoved 2

  Marek Hlaváč

  odpoved test

Marek Hlaváč

test